Ali ste vedeli, da z novimi tehnologijami lahko v samo nekaj urah preberemo zapletene informacije, ki so zapisane v naši DNA? Na delavnici bomo podrobneje spoznali, kako delujejo sekvenatorji – naprave, ki omogočajo branje genetskega zapisa. Pod vodstvom strokovnjakov bomo raziskovali, katera znanja so ključna za razumevanje teh zapisov in kakšna je njihova vloga v sodobni znanosti in medicini.
Ne bomo se izognili niti pomembnim etičnim vprašanjem, ki se porajajo ob vse večjem poznavanju genoma posameznika. Kako varovati občutljive podatke? Kakšne so pasti genetskega profiliranja in kdo lahko dostopa do teh informacij? To so zgolj nekatera izmed vprašanj, s katerimi se bomo soočili.
Poleg teorije bo delavnica polna praktičnih izzivov. Udeleženci se bodo lahko preizkusili v pipetiranju in si od blizu ogledali čipe, na katerih poteka proces sekvenciranja. Delavnica je primerna za osnovnošolce, dijake in vse vedoželjne raziskovalce, ki želijo pokukati v skrite kotičke človeškega genoma.
Predstavili bomo tudi pomembne evropske projekte, ki oblikujejo prihodnost genomike. Seznanili se bomo s projektom European Genomic Data Infrastructure, katerega cilj je vzpostavitev varne in trajnostne infrastrukture za dostop do genomskih podatkov po vsej Evropi. Projekt izhaja iz evropske iniciative »Beyond 1 Million Genomes« (B1MG), ki združuje znanstvenike in strokovnjake z vizijo enotnega evropskega okolja za visokokakovostne genomske podatke.
Delavnica bo osvetlila tudi prihajajoči projekt Evropski genom (Genome of Europe), ki se začne jeseni 2024. Ta ambiciozna pobuda bo vzpostavila evropsko mrežo genomskih referenčnih kohort z vsaj 500 000 državljani, ki bodo reprezentativni za evropsko prebivalstvo.
Pridružite se nam in skupaj odkrijmo, kaj skriva človeški genom ter kako lahko te informacije uporabimo za boljše razumevanje zdravja, bolezni in prihodnosti medicine.
Projekt se izvaja na podlagi financiranja Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ARIS in Evropske unije, program digitalne Evrope, pog. št. 101081813.
Financerji projekta.