Minerali in mineralne surovine (več tematskih delavnic)
Minerali nas obkrožajo v vsakdanjem življenju, saj so ključni za gradnjo stavb in pametnih naprav. Na delavnici »MineralCheck« se učenci naučijo, kako pravilno opisati in identificirati minerale s pomočjo vprašanj v ključu za določanje mineralov ter spoznajo njihovo uporabno vrednost. Delavnica se nadgrajuje s poznavanjem mineralnih surovin, njihove uporabe in pomena za družbo. V delavnici »Moderne naprave – ja prosim!« učenci spoznajo pomen surovin, krožno gospodarstvo in trajnostno podjetništvo. Na delavnici »Bodi pameten o pametnem telefonu« učenci skozi skupinsko delo postanejo znanstveniki, ki sestavljajo pametni telefon z uporabo mineralov in surovin.
Kamnine in njihova uporaba (KamenCheck)
Delavnica je namenjena spoznavanju osnovnih geoloških pojmov, kot so minerali, kamnine in njihova povezava s surovinami, ki so ključne za krožno gospodarstvo. Učenci bodo uporabljali brezplačno aplikacijo KamenCheck, s katero bodo spoznavali različne vrste kamnin, se učili o njihovi sestavi in uporabi ter povezovali to znanje s pridobivanjem surovin. Aplikacija vključuje dva modula – interaktivni učni list o kamninah in zabaven izziv »Poveži kamnine s surovinami«, ki učencem pomaga bolje razumeti, kako so minerali, kamnine in surovine povezani med seboj.
Fosili in evolucija
Delavnica o fosilih je namenjena osnovnemu spoznavanju različnih oblik nekdanjega življenja ter razumevanju evolucije skozi geološko zgodovino Zemlje. Učenci bodo spoznavali, kako so fosilni ostanki pomembni za razumevanje glavnih dogodkov, ki so vplivali na razvoj življenja. V okviru delavnice »Žival v človeku« bodo raziskovali evolucijsko zgodovino človeškega telesa, se seznanili z značilnostmi organov in s pomočjo multisenzorične izkušnje razumeli njihove funkcije. Na osnovi fosilnih sledi bodo učenci preučevali gibanje živali ter njihovo povezavo z danes živečimi vrstami. Za nižje stopnje bomo pripravili tudi delavnico ulivanja fosilov, ki jo lahko nadgradimo z razlago različnih načinov fosilizacije.
Lastnosti vod, vodonosnik in pitna voda
Cilji delavnice na temo vode so spoznavanje njenih lastnosti (barva, okus, kislost/bazičnost ipd.) in na podlagi ugotovitev razumevajo njihovo uporabnost, na primer kot pitna voda. Učenci merijo, preizkušajo, opazujejo in ločujejo različne tipe vod (tekočin). Za predstavitev pretakanja podzemne vode, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode, uporabljamo učni pripomoček vodonosnik, kjer eksperimentalno prikažemo pojavljanje vod v podpovršju. Delavnica z vodonosnikom se lahko naveže in nadgradi s predstavitvijo onesnaževanja podzemnih voda in potrebo po njihovem varovanju.
Delavnica je primerna in prilagodljiva za vse starostne skupine.
Izvajalci Oddelek za geologijo, NTF.