Tekstilni travnik, ki se je iz zunanjega okolja preselil v notranji prostor, je upodobitev veličastnosti sonca in njegove moči, ki s svojimi žarki obuja zemljo k življenju. Ležanje pod povečanimi rastlinami daje človeku občutek majhnosti, a hkrati tudi občutke neskončnosti, udobja in miru, ki jih nudi narava.
Sonce, njegova simbolika pozitivnosti in jasnosti, ter toplina spominov so preko interpretacije grafitov iz urbanega okolja zapisani na tekstilne rastline v obliki folklornih motivov. Ornamentalne podobe rastlin, ljudi in živali izražajo radost in pozitivna čustva, ki jih živa bitja doživljajo, ko sije sonce. Po vzoru slovenske folklorne umetnosti se preko vezenine in prešivanja ter močnih barvnih kontrastov simbolični motivi ritmično združijo z naravo. Delo upodablja močno povezanost med človekom, živalmi in rastlinami, ki živijo v harmoniji narave, in pod soncem rastejo kot eno.
Tasja Videmšek v svojem delu raziskuje oblike in išče nove podobe, ki se skrivajo vsepovsod okoli nas. Preko ilustracije, vezenine ali oblikovanja keramike ustvarja nove svetove, ki izražajo domačnost slovenske folklore ter njeno navezanost na naravo in živali. Na BIEN-u svoje delo predstavlja že tretjič.
Mentorice: prof. Marija Jenko, izr. prof. Katja Burger Kovič, asist. mag. Arijana Gadžijev, Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil.
Umetniško delo je nastalo v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev 2022-2023 – Humanistika, to si ti!
Avtorici teksta: Tasja Videmšek in mag. Arijana Gadžijev, NTF
Tam, kjer sonce vedno sije. Avtorica: Tasja Videmšek.