Program

29/09/2023

Vsaki vrsti svoje ime – Scopoli, pionir taksonomije na Slovenskem

Ob 300. obletnici rojstva Janeza Antona Scopolija, slovenskega naravoslovca svetovnega formata, bodo raziskovalci Biotehniške fakultete v letu 2023 predstavili njegovo zgodovinsko vlogo in vrste kot osnovno enoto biodiverzitete. Interaktivna predstavitev bo vključevala predstavitev na stojnici in diskusijo.

10:00-18:00

Mestni trg, Ljubljana

Portret_Giovannija_Antonija_Scopoli

Humanistika Logo

Vrste so osnovna enota biodiverzitete. Brez vrst se ne bi mogli pogovarjati o naravi, težko bi uživali njene koristi in se varovali pred boleznimi.

Domača imena vrst so nam v pomoč, vendar niso dovolj. Slovenska domača imena za navadni jeglič so denimo bičica, brkončica, igelc, jaglič, piskalica, žoltica, trobentica …

Veliko imen sicer bogati jezik, vendar obenem povzroča težave v sporazumevanju. Zato danes naravoslovci uporabljajo dvodelno znanstveno poimenovanje vrst, ki ga je v 18. stoletju uvedel švedski naravoslovec Karl Linné. Navadni jeglič tako nosi znanstveno ime Primula vulgaris.

Malo pa je znano, da je njegov na Slovenskem delujoči sodobnik Janez Anton Scopoli izdatno prispeval k Linnejevi klasifikaciji z znanstvenimi opisi in poimenovanji vrst z območja sedanje Slovenije.

Leta 2023 bo priložnost za obeležitev 300. obletnice Scopolijevega rojstva in zgodovinske vloge tega v Sloveniji delujočega naravoslovca svetovnega formata.

Raziskovalci Biotehniške fakultete bodo obletnico rojstva počastili z aktivnostmi, ki bodo vključevale: interaktivno predstavitev o zgodovinskem razvoju in pomenu biološke sistematike, razstavo, informativno brošuro, vodene delavnice v sklopu pouka biologije na izbranih šolah in vodeno postavitev z diskusijo na Evropski noči raziskovalcev.

Koordinatorja projekta: dr. Peter Trontelj, dr. Iztok Tomažič, BF