Afriška prašičja kuga (APK) je virusna bolezen, ki povzroča množične pogine pri domačih in divjih prašičih, ni pa nevarna za človeka. Posledica bolezni je velika gospodarska škoda, saj je poleg poginov prašičev prizadeto tudi trgovanje s prašiči, njihovim mesom in mesnimi proizvodi.
V Sloveniji APK še ni potrjena, stanje v Evropi pa se je v zadnjih letih bistveno poslabšalo. Virus je zelo odporen v okolju, mesu in mesnih proizvodih.
Zelo pomembno vlogo pri širjenju bolezni ima človek. Edini ukrep za nadzor bolezni je preventiva, t.j., dosledno izvajanje ukrepov, s katerimi preprečimo vnos in širjenje virusa na farme prašičev.
Prvi cilj projekta je ozavestiti širšo javnost o soodvisnosti človeškega in živalskega sveta na področju virusnih bolezni, pa tudi o vlogi človeka kot indirektnega prenašalca virusa ter o možnih načinih preprečevanja prenosa okužbe.
Drugi cilj predstavlja vključitev učencev v temo zdravja živali in preprečevanja prenosa žival-človek-žival v srednjih šolah z veterinarskim ali kmetijskim programom. Aktivnosti potekajo s pomočjo interaktivnih dejavnosti (npr. z eksperimenti, debatami, igrami in kvizi).
Za boljše razumevanje soodvisnosti (in vzporednico s COVID-19) so raziskovalci Veterinarske fakultete kot primer izbrali aktualno bolezen živali, pri kateri človek igra pomembno vlogo pri njenem širjenju.
Koordinatorica aktivnosti: dr. Irena Golinar Oven, VF