Kot je poudaril Georges Canguilhem, je razlikovanje med normalnim in patološkim v znanostih o življenju prineslo pomembna nova spoznanja, vendar je prineslo tudi precej produktiven »znanstveni imaginarij«, povezan s Canguilhemovo epistemologijo pošasti in pošastnosti, ki jo je Michel Foucault podrobneje razvil v svojem delu o »nenormalnih«.
Foucault je posebno pozornost namenil otroški seksualnosti in njeni regulaciji v 19. stoletju, vendar Freudove znanstvene revolucije ni želel vpeljati v samo jedro svojih novih študij.
Namen predavanja in razprave »Človek«, živali, pošasti in ženske je vnesti novo luč, povezano s seksualnostjo in spolno razliko, kot sta jo razvila Freud in Lacan, in pri tem namesto »moškega« in abstraktnih ljudi postaviti »realne moške« in »realne ženske«.
V tem kontekstu se zdi, da Freudova razprava o normalnem in patološkem predstavlja povsem nov »znanstveni pogled«, ki žensko histerijo postavlja kot novo izhodišče in nov strateški načrt za spodkopavanje celotne dolge patriarhalne filozofske in znanstvene tradicije.
Dogodek organiziramo v sodelovanju z Društvom za kulturne študije, Ljubljana.
Predavanje in razprava bosta potekala na spletni platformi zoom, na tej povezavi s pričetkom ob 17. uri.
Vljudno vabljeni!
Sodelujejo:
– dr. Eva D. Bahovec, Oddelek za filozofijo Filozofske fakultete,
– mag. Janja Cotič, Zavod Republike Slovenije za šolstvo,
– dr. Rajlakshmi Ghosh, Oddelek za jezik, književnost in kulturne študije, Univerza Manipal, Jaipur. Rajasthan, Indija.